Dávkování a způsob podání
Hypertenze a angina pectoris: léčbu zahajujeme 5 mg denně, obvyklá dávka je 10 mg denně. Při nedostatečné účinnosti možno zvýšit dávku až na 20 mg denně. U pacientů s těžkým postižením jater a ledvin (clearance kreatininu pod 20 ml/min) by neměla být překročena denní dávka 10 mg.
Stabilizované chronické srdeční selhání: léčba bisoprololem má být zahájena postupnou titrací dávky podle následujících kroků: 1,25 mg denně po dobu 1 týdne; v případě dobré tolerance zvýšit na 2,5 mg denně další týden; v případě dobré tolerance zvýšit na 3,75 mg denně další týden; v případě dobré tolerance zvýšit na 5 mg denně další 4 týdny; v případě dobré tolerance zvýšit na 7,5 mg denně další 4 týdny; v případě dobré tolerance zvýšit na 10 mg denně jako udržovací dávku. Maximální doporučená dávka je 10 mg denně. Bisoprolol se užívá ráno nalačno nebo při jídle s dostatečným množstvím tekutiny.
Kontraindikace
Hypersenzitivita na bisoprolol nebo na kteroukoli pomocnou látku, akutní srdeční selhání nebo dekompenzace srdečního selhání vyžadující i. v. inotropní terapii, kardiogenní šok, AV blok 2. nebo 3. stupně (bez pacemakeru), syndrom chorého sinu, sinoatriální blok, bradykardie, hypotenze, těžké bronchiální astma nebo CHOPN těžkého stupně, závažná forma ICHDK nebo Raynaudův syndrom těžkého stupně, feochromocytom (kromě předchozí léčby blokátory alfa-receptorů), metabolická acidóza. V graviditě a laktaci by přípravek neměl být užíván.
Interakce
Bisoprolol prohlubuje hypotenzi při současném podání s jinými antihypertenzivy. Při kombinaci s antagonisty kalcia typu verapamilu či některými antiarytmiky se může objevit bradykardie a snížení kontraktility. Současné užívání s centrálně působícími antihypertenzivy (klonidin, methyldopa, moxonidin, rilmenidin) může vést ke snížení srdeční frekvence a srdečního výdeje. Při kombinaci s antagonisty kalcia dihydropyridinového typu (např. nifedipin, amlodipin) může dojít k hypotenzi. Digitalisové glykosidy mohou vyvolat zpoždění převodu srdečního vzruchu a tím snížení srdeční frekvence.
Nežádoucí účinky
Závratě, bolesti hlavy, pocit chladu nebo necitlivosti v končetinách, bradykardie, zhoršení stávajícího srdečního selhání, hypotenze, zácpa, průjem, deprese, poruchy spánku, astenie.
Upozornění
Bisoprolol může zastřít příznaky hypoglykemie (tachykardie, palpitace, pocení) a thyreotoxikózy. Opatrnosti je třeba u pacientů s lupenkou, Prinzmetalovou anginou, restriktivní kardiomyopatií, vrozenou srdeční vadou, při probíhající desenzibilizační terapii. Před operačním výkonem v celkové anestezii nutno informovat anesteziologa o léčbě bisoprololem. Léčbu bisoprololem je třeba ukončit postupným snižováním dávky.
S podrobnějšími informacemi o přípravku se seznamte v SPC.