Dávkování a způsob podání
Dávkování a délka léčby se stanovuje na základě indikace, závažnosti a místa infekce, citlivosti původce infekce, funkce ledvin pacienta a u dětí a dospívajících podle hmotnosti pacienta. Obvykle 2× denně 500—750 mg nezávisle na jídle.
Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku, další chinolony nebo na kteroukoli pomocnou látku, současné podávání ciprofloxacinu a tizanidinu. V graviditě a laktaci se použití přípravku nedoporučuje.
Interakce
Podání antacid (solí hořčíku a hliníku), sucralfátu, solí dvojmocného železa, solí vápníku (léků i mléčných výrobků), sevelameru a solí zinku vede ke snížení vstřebávání ciprofloxacinu. Ciprofloxacin zvyšuje plazmatické hladiny a nežádoucí účinky tizanidinu, agomelatinu, methotrexátu, theophyllinu i jiných derivátů xanthinu, ropinirolu a clozapinu, zvyšuje antikoagulační efekt warfarinu a může snižovat i zvyšovat plazmatické hladiny phenytoinu. Probenecid zvyšuje sérovou koncentraci ciprofloxacinu. Ciprofloxacin zdvojnásobuje plazmatickou hladinu sildenafilu.
Nežádoucí účinky
Nejčastěji nauzea a průjem, méně často bolesti kostí a svalů, kožní vyrážka, kopřivka, svědění, zvýšené hodnoty transamináz a bilirubinu, zvracení, dyspepsie, bolest břicha a hlavy, závratě, poruchy spánku a chuťového vnímání, psychomotorický neklid, eosinofilie a mykotické superinfekce.
Upozornění
Nedoporučujeme podání přípravku osobám mladším 18 let (riziko artropatie a poškození chrupavek). Při podávání ciprofloxacinu existuje riziko poškození šlach (zejména při sportu, u starších pacientů a podávání kortikosteroidů), riziko fotosenzitivních reakcí (nutné vyhýbat se slunci) a riziko prodloužení QT intervalu. Opatrnosti je třeba u epilepsie, protože ciprofloxacin snižuje křečový práh. Přípravek může snížit schopnost řídit a obsluhovat stroje.
S podrobnějšími údaji o přípravku se seznamte v SPC.