Dávkování a způsob podání
Dávkování a délka léčby se řídí typem a závažností onemocnění. Obvykle se užívá 20—40 mg omeprazolu 1× denně. Eradikace H. pylori se provádí v kombinaci s antibiotiky dle obvyklých dávkovacích schémat. U Zollingerova‑Ellisonova syndromu je počáteční dávkování 60 mg denně. Dávku je možné zvýšit na 120 mg ve dvou denních dávkách. Dětem od 1 roku (10—20 kg) s refluxní ezofagitidou se doporučuje 10 mg omeprazolu 1× denně, dětem od 2 let (nad 20 kg) podáváme 20 mg denně. U pacientů s hepatální insuficiencí nemá denní dávka překročit 20 mg. U pacientů s renální insuficiencí a u starších pacientů není nutno upravovat dávkování.
Tobolky se doporučují podávat ráno, spolknout celé a zapít polovinou sklenice vody, nesmí se kousat ani drtit. Tobolku je možné otevřít a obsah rozmíchat ve vodě nebo mírně kyselé tekutině, např. ovocné šťávě, a vypít do 30 min. Nedoporučuje se mléko nebo voda sycená oxidem uhličitým.
Kontraindikace
Přecitlivělost na kteroukoliv složku přípravku. Omeprazol se nesmí stejně jako jiné inhibitory protonové pumpy podávat současně s nelfinavirem, nedoporučuje se kombinace s atazanavirem.
Interakce
Při léčbě omeprazolem může být zpomalena eliminace léčiv biotransformovaných stejným cytochromem P‑450, např. diazepamu, warfarinu a fenytoinu. Omeprazol snižuje plazmatickou koncentraci klopidogrelu. Absorpce některých léčiv (např. ketokonazolu nebo itrakonazolu) může být ovlivněna sníženou kyselostí žaludeční šťávy. Omeprazol může zvýšit biologickou dostupnost digoxinu o 10 %.
Nežádoucí účinky
V průběhu léčby se mohou vyskytnout bolest břicha, zácpa, průjem, plynatost, nauzea, zvracení, bolest hlavy, kožní alergické reakce, vzácně neostré vidění (pokud se objeví, pacienti by neměli obsluhovat a řídit stroje).
Upozornění
V přítomnosti alarmujících symptomů, jako je např. významná ztráta tělesné hmotnosti z nejasných příčin, opakované zvracení, dysfagie, hemateméza nebo meléna, a při podezření na žaludeční vřed je třeba vyloučit maligní etiologii, neboť léčba může zmírňovat příznaky onemocnění a pozdržet stanovení diagnózy. Omeprazol lze užívat během těhotenství, je vylučován do mateřského mléka a neovlivňuje kojence. Při dlouhodobém užívání (3 měsíce) může dojít k hypomagnezémii. Při užívání delším než jeden rok může být mírně zvýšené riziko osteoporotických fraktur.
S podrobnějšími informacemi o přípravku se seznamte v SPC.