Dávkování a způsob podání
Dospívající a dospělí včetně starších pacientů: 1–2 tablety (500–1 000 mg kyseliny acetylsalicylové) v časových odstupech 4–8 hodin. Maximální denní dávka 8 tablet (4 g kyseliny acetylsalicylové) se nesmí překročit.
Děti: Přípravek není určen pro děti do 12 let.
Tablety se mají užívat po jídle a dostatečně zapíjet tekutinou.
Kontraindikace
Hypersenzitivita na salicyláty, glycin nebo pomocné látky; předchozí zkušenosti s astmatem, kopřivkou nebo akutní rinitidou indukovanými požitím
salicylátů či substancí s obdobným účinkem, zejména NSA; hemoragická diatéza; akutní vředová choroba žaludku nebo dvanácterníku; kombinace s methotrexátem při dávce 15 mg týdně či vyšší; poslední trimestr těhotenství; závažné selhání jater, ledvin nebo srdce; věk do 16 let a současně probíhající horečnaté onemocnění pro riziko vzniku Reyova syndromu.
Interakce
Godasal 500 zvyšuje účinek antikoagulancií jak kumarinových derivátů, tak heparinu i srdečních glykosidů. Zvyšuje nebezpečí krvácení při terapii glukokortikoidy, NSAID, SSRI, trombolytiky / dalšími antiagragancii a při současné konzumaci alkoholu. Zvyšuje účinek perorálních antidiabetik (obsahujících sulfonylmočovinu). Snižuje účinek některých antihypertenziv a antiuratik (probenecid).
Nežádoucí účinky
Nauzea, zvracení, bolesti břicha, krvácení do trávicího traktu, kopřivka, kožní reakce, anafylaktická reakce, astma. Ojediněle byly zaznamenány poruchy jater a ledvin, hemolytická anémie, zvýšená krvácivosti. U dětí a dospívajících do 16 let s virovým onemocněním se po podání kyseliny acetylsalicylové může rozvinout Reyův syndrom.
Upozornění
Godasal 500 může být užíván pouze po důkladném zvážení v případě současné léčby antikoagulanty, anamnézy gastrointestinálního vředu či krvácení, v prvních dvou trimestrech těhotenství, v případě kojení, při deficitu glukózo-6-fosfát dehydrogenázy.
Předávkování
Mírné předávkování: tinitus, poruchy sluchu, bolest hlavy, závrať a zmatenost mohou být upraveny snížením dávky.
Těžké předávkování: horečka, hyperventilace, ketóza, respirační alkalóza, metabolická acidóza, kóma, kardiovaskulární šok, respirační selhání, těžká hypoglykemie.